HİPNOTERAPİ

HİPNOTERAPİ NEDİR? 

  • Hipnoterapi regresyon (geri dönüş) tekniğiyle kişinin geçmiş yaşantılarına dönüp, zihin-duygu-enerji boyutuyla çalışıldığı bir yöntemdir. Sanıldığının aksine, tamamen bilincinin kapalı olması ya da uykuya dalmak değildir. Kişi sadece trans haline geçer (ki günlük yaşantımızın yaklaşık %80’inde trans halindeyizdir) ve terapistin telkinleriyle olay anına geri döner. Bu geri dönüşün amacı, kişinin orada yaşadığı olumsuz duyguyu boşaltmak ve bu olay sonrasında geliştirdiği olumsuz inançları keşfedip, değiştirmektir. 

Hipnozda kalma, geri dönememe durumu yaşar mıyım? 

  •  Seans bittiğinde, kişide herhangi bir hafıza kaybı, ya da başka bir bellek sorunu oluşmaz. Kişi tüm sürecin farkındadır, yalnızca trans halinde olayı yaşar. Dolayısıyla o trans halinde kalmak yada geri dönememek gibi bir durum oluşmaz. 

Hipnozdayken hiçbir şeyin farkında olmayacak mıyım? 

  • Terapist, kişinin farkında olmadığı, izin vermediği hiçbir telkinde bulunamaz.  Kişi gerçek hayattan tamamen kopmuş değildir. Danışan istediği zaman terapist süreci durdurmak zorundadır. Dolayısıyla hipnoz sürecinde istemediğiniz ya da kontrolünüzün dışında hiçbir şey yaşamazsınız. Tüm süreç doğrudan sizin ve terapistinizin kontrolünde ilerler.   

Hipnoterapi senasları ne kadar sürer? 

  • Diğer terapi seansları 45-50 dk iken hipnoterapi ortalama 1.5 saat sürmektedir. Bu süre, çalışılan konuya, danışanın olayla ilgili duygulanımına bağlı olarak uzayabilmektedir. 

Hipnoterapi hangi sorunlarda kullanılabilir? 

  • Hipnoterapi tüm psikolojik sorunlarda, etkili şekilde kullanılmaktadır.  Yeme bozuklukları, bağımlılıklar, cinsel sorunlar, kaygı bozuklukları, duygudurum bozuklukları, travmalar (taciz,tecavüz, ihmal, kaza, kayıp, afet..), gibi alanlar özellikle tercih edilen alanlardır. 

Hipnoterapi doğum için kullanılabilir mi? 

  • Hipnoterapi, anne adayının doğumla ilgili korkuları, annelik kaygıları çok yoğun düzeydeyse kesinlikle önerilmektedir. Böylece anne adayının hem daha keyifli bir hamilelik  süreci yaşaması hem de çok daha rahat doğum yapması sağlanabilmektedir. 
  • *Uzman Psikolog Ela Nur ReyhanlıoğluWellnessInstıtute tarafından akreditasyonlu hipnoterapist Reyhana Saadet’ ten hipnoz eğitimi almıştır. 

Yayımlayan